• ketrzyn
  • Barciany
  • reszel
  • Korsz
  • Srokowo
  • g ketrzyn pan 2
  • Związek Gmin "BARCJA"


    Kętrzyn


  • Związek gmin "Barcja"


    Barciany


  • Związek Gmin "BARCJA"


    Reszel


  • Związek gmin "Barcja"


    Korsze


  • Związek gmin "Barcja"


    Srokowo


  • Związek gmin "Barcja"


    Gmina Kętrzyn


Gmina Srokowo - Turystyka

Kanał był projektowany do przepływu statków o wyporności 240 ton i przebiega w sztucznych wykopach lub specjalnych nasypach ziemnych. Warta obejrzenia jest śluza znajdująca się w Leśniewie Górnym - (30% zaawansowania budowy, komora o głębokości 21 m, szerokości 7,5 m, dł. 46 m, spad 17,2 m. W niewielkiej odległości znajduje się następna śluza o nie tak dużym zaawansowaniu budowy (15%) - Leśniewo Dolne. Pomiędzy tymi śluzami jest 900 metrowy zarośnięty odcinek kanału który stanowi świetną trasę spacerową. Obie śluzy miały pokonać różnicę poziomu wód jez. Mamry i Rydzówka, czyli ok. 34 m.

Skandławka - dawne dobra rycerskie o pow. 506 ha. wart zobaczenia jest dwór przebudowy w 1844 r w stylu klasycystycznym. Wokół dworu rozciąga się park (specjalnie zadrzewiony w czasach świetności, obecnie, niestety, zaniedbany).

Solanka - majątek szlachecki. Fundamenty dworu pochodzą z okresu zakonu, druga budowla z pocz. XIX w., wyremontowany w 1911 r.

Kosakowo - malownicza wioska, z którą wiąże się legenda o cudownym wędrującym dzwonie do dziś wiszącym w zabytkowej wieży z XVII w. Gdy Tatarzy spalili w 1657 r. kościół i całą wieś, odbudowano tylko drewnianą wieżę. Piękny dzwon kościelny postanowiono przenieść do kościoła farnego w pobliskim Srokowie. Jednak po przenosinach dzwon w cudowny sposób wrócił do Kosakowa a budowniczy wieży zginął tragiczną śmiercią.

Jegławki -znajduje się tu piękny zamek z XV w. Zniszczony podczas najazdu Tatarów w XVII w. został odbudowany w połowie XIX w. w stylu włoskiego gotyku. Wokół zamku znajduje się wielki park, a w nim pomnik upamiętniający poległych w wojnie w 1914 r- W Jegławkach urodził się w 1934 r. wybitny pisarz niemiecki ARNO SURMIŃSKI, który w swych powieściach często nawiązuje do miejsca swego urodzenia i dzieciństwa jakimi były Jegławki. Pisarz obecnie mieszkający w Hamburgu często odwiedza rodzinną wieś.

Diabla Góra - (157 m n.p.m.) wzniesienie pod Srokowem, wspaniały punkt widokowy i strategiczny. W okresie międzywojennym góra została sztucznie zalesiona i zagospodarowana jako miejsce wypoczynku mieszkańców. Szczególną atrakcję Diablej Góry stanowi wieża Bismarcka. Jest to budowla spełniająca cele obronne a jednocześnie pomnik na cześć kanclerza Otto Bismarcka. Z Diablej Góry rozciąga się wspaniały widok na jezioro Rudzówka i okolicę.

Błękitny Kamień - ok. 7 km od Srokowa obok wsi Siniec leży małe jeziorko z ładną plażą i placem kempingowym. W lesie obok jez. Sinieckiego ukryty jest granitowy blok skalny o niebieskim zabarwieniu, od którego nazwę wzięła wieś i jezioro (siny-niebieski). Niedaleko wsi znajduje się małe wzniesienie, na którym w dawnych czasach stał zamek rycerski. Podczas nieobecności Pana zamek wpadł w ręce wrogów, którzy zrabowali co się dało, a resztę spalili. Podobno podczas księżycowych nocy zamordowana żona rycerza snuje się po pobliskim cmentarzysku.

Goście z innych rejonów kraju oraz z zagranicy dostrzegają możliwość spokojnego wypoczynku na łonie natury nie skażonej silnie rozwiniętym przemysłem. Rozwój bazy turystycznej to jedno z zamierzeń rozwojowych miasteczka. Dziś silna sieć sklepów wielu branż stanowi zaopatrzenie odpoczywających nad pobliskimi jeziorami gości. Istnieje możliwość zjedzenia ciepłego posiłku, zabawy w kawiarni, gdzie odbywają się dyskoteki. Noclegi oferują pobliskie gospodarstwa rolne w ramach agroturystyki. Namiot można rozstawić na jednym z kilku pól kempingowych. Czyste lasy zapraszają do grzybobrania a nieskażone jeziora - do kąpieli. Amatorzy myślistwa znajdą w lasach Srokowa liczną zwierzynę i opiekę w miejscowym kole łowieckim. W Węgorzewie i Kętrzynie istnieje silna baza hotelowa dla tych którzy przekładają wygodę nad uroki życia pod gołym niebem. Na rozwój gminy wpływ ma położenie geograficzne. Nie tylko ze względu na rozwój turystyki. Srokowo jest członkiem Związku Gminy "Barcja", który to powołano w celu uruchomienia przejścia granicznego Michałkowo - Żeleznodarożnyj.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu społeczeństwa lasem i tym wszystkim Co się w nim dzieje Nadleśnictwo Srokowo wybudowało Leśną ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą'. Prezentuje ona prawie wszystkie wlw walory lasów srokowskich. Znajduje się 6 km na północ od Srokowa w kierunku wsi Bajory, na terenie leśnictwa Jezioro. Łączna długość ścieżki to 12 km. Na trasie znajduje się 10 przystanków zaopatrzonych w tablice informacyjne. Cała trasa jest wyrażnie oznakowana. Rozpoczyna się na parkingu leśnym, gdzie znajduje się główna tablica informacyjna z wyrysowaną trasą ścieżki I opisem poszczególnych punktów . Parking oferuje również zadaszone stoły i ławy oraz wyznaczone I zabezpieczone miejsce na ognisko. Ścieżka cieszy się dużym zainteresowaniem turystów oraz młodzieży szkolnej jako terenowe uzupełnienie wiadomości z lekcji biologii na temat otaczającej nas przyrody i zjawisk w niej zachodzących

baner barciany

baner ketrzyn

baner korsze

baner lgd

baner reszel

baner srokowo

baner ug ketrzyn

image001
pudwagi

Kontakt z nami

Adres

Związek Gmin "BARCJA"
ul. Plac Piłsudskiego 1
11-400 Kętrzyn

Telefon
+48 089 751 24 50
Email

barcja@wp.pl

Napisz do nas