Miasto Kętrzyn - Turystyka

Obecnie w zamku mieszczą się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Galeria „Konik Mazurski". W Muzeum znajdują się niezwykle interesujące zbiory, które tworzą ekspozycje stałe. W zbiorach muzeum znajduje się pruska kamienna rzeźba kultowa z X w., niezwykle interesujący zbiór rzeźb gotyckich, jedna z największych kolekcji pruskich chorągwi pogrzebowych XVII w., z jedyną w Europie dziecięcą chorągwią pogrzebową, liczne zabytki rzemiosła artystycznego oraz meble z XVII-XIXw., pamiątki historii miasta i regionu.

W okresie letnim na dziedzińcu zamkowym odbywają się koncerty i jarmarki. Pragniemy szczególnie zaprosić Państwa na Średniowieczny Jarmark Świętego Jakuba, który odbywa się pod koniec lipca oraz na letnie koncerty z cyklu Kętrzyńskie Spotkania Zamkowe odbywające się w sierpniowe weekendy.

ketrzyn 31Kościół p.w. św.Jerzego został wybudowany w miejscu dawnej krzyżackiej strażnicy. Świątynia została zbudowana przez Krzyżaków w II połowie XIV wieku i rozbudowana na początku XV wieku. Otaczają ją pozostałości miejskich murów obronnych z basztami. Kościół jest interesującym przykładem obronnej architektury sakralnej. We wnętrzu można zauważyć odchylenie prezbiterium w stosunku do osi nawy głównej, jest ono wynikiem prac budowlanych przeprowadzonych po pożarze, który w 1500 roku zniszczył część świątyni. Niewątpliwą atrakcją bazyliki jest wysokiej klasy kryształowe sklepienie wykonane w 1515 roku przez gdańskiego mistrza Matza. Jednak Bazylika posiada wiele innych cennych zabytków m.in., manierystyczną ambonę z 1594 r., ze scenami Sądu ostatecznego i spotkania Chrystusa i dwóch Apostołów w drodze do Emmaus, zabytkowe organy z 1721 roku, które mają 43 głosy. Obecnie kościół p.w ś.w Jerzego posiada tytuł Bazyliki Mniejszej oraz pełni funkcję kolegiaty. W sezonie turystycznym istnieje możliwość podziwiania panoramy Kętrzyna i okolic z wieży kościoła.

Kościół ewangelicki p.w.św.Jana

W sąsiedztwie bazyliki znajduje się kościół ewangelicki p.w św.Jana. Kościół powstał w połowie XIV wieku w wyniku przebudowy wcześniejszej kaplicy z końca XV wieku. W ołtarzu głównym z 1717 roku znajdują się malowane na drewnie obrazy oraz rzeźby przedstawiające m.in. św. Piotra i św Jana. Barokową ambonę z 1730 r. ozdabia 11 przedstawień na drewnie zescenami biblijnymi.

Budynek byłej loży masońskiej

ketrz loza21Loża wolnomularska pod nazwą „Drei Thore des Tempels" (Trzy Bramy Świątyni)w Kętrzynie została założona 9 października 1818 roku. Prace budowlane trwały 4 lata. Od 1864 roku mieszkańcy Kętrzyna oraz ówcześni turyści zachwycali się niezwykłą architektoniczną perełką. Niewielki piętrowy budynek na planie prostokąta zdobią cztery ośmioboczne wieżyczki. Neogotycki wystrój architektoniczny elewacji budynku i kształt budowli zaczerpnięto z późnego gotyku angielskiego. W czasie I wojny światowej loża przerwała działalność, którą wznowiła już w 1918 roku. Przeprowadzono wówczas remont budynku, który w 1925 roku stał się własnością kupca Maxa Rudzio. Jednak po dojściu nazistów do władzy Loża „Trzech Bram Świątyni" w Kętrzynie została rozwiązana a jej majątek przejęło miasto. Po II wojnie światowej do lat 60 - tych w budynku loży znajdował się powiatowy dom kultury z salą projekcyjną i kinem. W 1999 roku budynek został gruntownie odrestaurowany. Obecnie znajduje się w nim Punkt Informacji Turystycznej oraz siedziba Stowarzyszenia im.Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego.

Kościół św.Katarzyny

Budowę wzniesiono w neogotyckim stylu, konsekracji dokonał ksiądz Biskup Andrzej Thiel w asyście kapituły warmińskiej 1897 roku. W kościele zachowało się neogotyckie wyposażenie, ołtarz główny oraz ołtarze boczne a wszystkiemu dodaje dostojeństwa zachowana ambona. Pierwotną swą świetność kościół odzyskał po zakończeniu prac remontowych 1956 roku.

Ratusz

Jest to trzykondygnacyjny budynek z czerwonej cegły wybudowany z inicjatywy burmistrza Wiewiórowskiego, uroczyście otwarty 30 grudnia 1886 roku. Do 1997 roku ratusz był nieprzerwanie siedzibą administracji miejskiej. Obecnie w części budynku mieści się Urząd Stanu Cywilnego, a w niedługiej przyszłości do ratusza powróci administracja miejska.

Neogotycki budynek starostwa

Neogotycki budynek Starostwa Powiatowego zbudowany w 1896 roku.

Stado ogierów

Na trenach przylegających do jeziorka miejskiego mieści się Stado Ogierów z największą w Europie stajnią zbudowaną w 1877 roku o długości 200 m. Organizowane tu zawody, konkursy i pokazy konne zdobyły renomę w kraju i za granicą. Kętrzyńskie Stado Ogierów oferuje miłośnikom koni jazdę w siodle, przejażdżki powozami oraz naukę jazdy konnej.

baner barciany

baner ketrzyn

baner korsze

baner lgd

baner reszel

baner srokowo

baner ug ketrzyn

image001
pudwagi

Kontakt z nami

Adres

Związek Gmin "BARCJA"
ul. Plac Piłsudskiego 1
11-400 Kętrzyn

Telefon
+48 089 751 24 50
Email

barcja@wp.pl

Napisz do nas